.::  Engelli asansörlerin Çalışma Prensibi Nedir.?  ::.
 
   
         
         

Engelli asansörleri elektrik ile çalışmaktadır.

 

Belirli yüksekliğe göre 0,15 m/sn üzerinde hızla çalışan, minimum 90 lık otomatik kat kapısı olması şart olan, kumanda butonlarının engelli erişimine uygun halde montajlanması gereken, engelli öncelikli tüm vatandaşların kullanabileceği asansör sistemidir.

0,15 m/sn hız ile sınırlandırılmış makine emniyet yönetmeliğine tabi, engelli, yaşlı ve çocuk arabaları için tasarlanmış olan dikey engelli platform asansör sistemidir. Hız normal asansörlere göre sınırlı tutulmuştur. 

Merdivenlerin yan bölümlerinde kendi küpeştesi veya duvardan montajlı olarak seyir alması sonucu katlar arası tekerlekli sandalye transferi yapmak için tasarlanmıştır.

 

Platform kata geldiğinde, sistem üzerinde bulunan rampa otomatik olarak açılır, kullanıcı platformda konumlandıktan sonra rampa ve bariyer kol otomatik olarak kapanır ve geri kaçmalara karşı güvenliğini sağlamış olur.

Normal insan asansörlerinden çok çok daha güvenli olduğunu söyleyebiliriz. Kalkış ve varış mesafesi çok kısadır. Normal asansörde olan güvenlik önlemlerinin tamamı engelli asansörlerinde de bulunmaktadır.

 

Şık ve estetik tasarımı ile binalarda görüntü kirliliği yaratmaz.  En yüksek kalite ve güvenlik sertifikalarına sahiptir.  Opsiyonel olarak sunulan katlanır oturak özelliği sayesinde, sadece tekerlekli sandalye kullanıcıları için değil, yürüme güçlüğü çeken kişiler için de erişebilirlik çözümü elde edilir.


Merdivenlerde kullanılabilen platform tipi engelli asansörü,  eğimli merdivenlerde rahatlıkla kullanılabilir. Tekerlekli sandalye kullananlar ya da hareket sınırlılığı olan insanlar için yükseklik farklılığı olan yerlerde platform tipi engelli asansörleri gündelik hayatı kolaylaştırır.