.::  Engelli asansörlerinin kaç tipi vardır..Hangisinin bize daha uygun olduğunu nasıl bilebiliriz? ::.
 
   
         
         

Özürlü Engelli asansörü, isminden de anlaşılabileceği gibi engelli insanlara merdiven inip çıkmakta kolaylık sağlaması için tasarlanmış bir asansör çeşididir. Farklı modellerle özellikle şahsi alanlarda kullanılan engelli asansörü, merdiven asansörü olarak da adlandırılmaktadır.

 

Birçok insan engelli asansörü dendiğinde üzerinde tekerlekli sandalye işareti olan standart asansörleri düşünmektedir. Ancak o engelli asansörü diye adlandırılan asansörlerin standart asansörlerden hiçbir farkı ve engelliler için tasarlanmış ekstra bir özelliği yoktur.

 Üzerinde tekerlekli sandalye işareti olan standart asansörlere göre daha özel olan engelli asansörleri evler,  iş yerleri, villalar gibi mekanlarda kullanılmaktadır. Kullanılacak mekanlarda bulunan merdivenlerin konumuna ve özelliğine göre dizayn edilmektedir. Koltuk tipi ve platform tipi olmak üzere başlıca iki çeşit olan engelli asansörlerinin özellikleri şu şekildedir.

–         Koltuk tipi engelli asansör: Düz merdivenler ve döner tip merdivenler için ayrı ayrı tasarlanmıştır. Tek veya çift raylı yapılabilmekte olan bu sistemlerin kullanımı oldukça kolaydır.

–         Platform tipi engelli asansör: Tekerlekli sandalye ile kullanıma uygundur. Bu tip asansörde, aşağıdan yukarıya dikey olarak çıkmaya veya inmeye odaklı olarak imal edilir.  Oldukça güvenli ve kullanımı kolaydır. Özellikle kamuya açık alanlarda tercih edilmesi gereken bir sistemdir.

–         Platform tipi engelli merdiven asansör: Tekerlekli sandalye ile kullanıma uygun olan bu sistemler her tipteki merdivenlere kolayca monte edilebilmektedir. Oldukça güvenli ve kullanımı kolaydır. Özellikle kamuya açık alanlarda tercih edilmesi gereken bir sistemdir.

–         Kuyulu engelli asansörü: Engelli asansörünü çevreleyen kabin mevcuttur. Bu kabinin tamamı kapalıdır. Kapalı olması nedeniyle kuyulu olarak adlandırılır.

–         Kuyusuz engelli asansörü: Engelli asansörünü çevreleyen kabin vardır. Bu kabinin tamamı açıktır. Açık olması nedeniyle kuyusuz olarak adlandırılır.