.::  Engelli Asansörleri ::.
 

Özürlü veya engelli asansörü diye adlandırılan asansörler, insan yaşamındaki engelli kaldırmak ve yaşamı kolaylaştırmak adına çeşitli tip modelleri olan asansörlerin genel adıdır. 

İnsan Yaşamın her alanında engelli asansörleri

Engelli asansörleri, platform tipi, merdiven tipi, dikey tip ve kısa mesafe, kuyulu ve kuyusuz olmak üzere yaşamın her alanında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Dikey platform tipi engelli asansörleri dubleks veya tripleks yapılarınız için ev veya villa dekorasyonunuza uygun olarak özelleştirilebilir.

Merdivenlerde kullanılabilen platform tipi engelli asansörü,  eğimli merdivenlerde rahatlıkla kullanılabilir. Tekerlekli sandalye kullananlar ya da hareket sınırlılığı olan insanlar için yükseklik farklılığı olan yerlerde platform tipi engelli asansörleri gündelik hayatı kolaylaştırır.

Platform Engelli Asansörleri özel veya kamu alanlarında, plaza, iş hanları veya ofis binalarında, metro-otobüs gibi toplu taşıma istasyonlarında, köprüler ile alışveriş merkezlerinde tam uyumlu kullanılabilir.

Günümüzde engelli vatandaşları ne kadar da ihmal ettiğimiz çok ortadayken, onların yaşam alanlarını daha yaşanabilir hale getirmek için yıllardır bu alanda hizmet veriyoruz.

Engelli asansörleri, bir merdiveni çıkmak isteyen veya herhangi bir yükseltinin üzerine geçmek isteyen kişilerin kolayca bu engelleri aşmaları, gerçek anlamda bunun için yardıma ihtiyaç duymadan yapabilmelerini sağlar. Ayrıca engelli asansörünü hasta veya yaşlı olan kişiler, hem kamu kurumu yapılarında hem özel sektörde hem de evde hayatlarını kolaylaştıran bir ürün olarak kullanabiliyorlar.

Asansörler genellikle binaları, ofis kompleksleri veya konut blokları içinde non-stop çalışıyor. Bir asansörün ve tüm ilgili parçalarının çok yüksek kalitede olması ve kolayca çeşitli yüke dayanacak şekilde olması gerekir.

Günümüzde ise mimarlar giderek daha göz alıcı özellikler ekleyerek binaların içine asansörler entegre ediyorlar. Bireysel planlar ve fikirler, bina asansörlerini bir cazibe etkeni yapma yolunda ilerliyor, çeşitli şekil ve geniş bir ürün yelpazesi ile hayatı kolaylaştıran çokça seçenekler sunuyor.

 
   

Engelli asansörlerinin faydaları saymakla bitmez..Aşağıda engelli asansörlerinin faydalarını sıraladık...


Bu tip asansörler genel anlamda engelli kişilerin engellerine rağmen esnek kalmalarına izin verebiliyor. Ancak tam anlamıyla bu amaç için yapılmayan asansör tipleri, engelli insanların bu ihtiyacına yanıt verme konusunda işleri kolaylaştırmaktan öteye geçemiyor.

Asansöre giriş ve çıkış kolaylığından hız ve sarsıntı gibi konulardaki sıkıntılar ancak gerçek amacına yönelik engelli asansörlerinin kullanımı ile mümkün olabiliyor. Ülkemizde kamu ve özel sektörde engelli asansörü kullanımının bu kavramın öneminin benimsenmesiyle birlikte ivmelenerek yükseldiğini söyleyebiliriz.